Преминаване към продуктови категории Премини към количката Преминаване към навигация

Не се интересувам от отстъпки и промоции, искам да скрия лентата.

Моржуване

Търсите занимание, което няма да отнема часове, но все пак ще ви даде достатъчно психическа почивка и в същото време ще подсилите имунитета си? Тогава определено опитайте моржуването!


Съдържание

Една от положителните страни на ковид ерата несъмнено е, че много хора откриха магията на закаляването. Краткият, но редовен престой в ледена вода ни прави по-устойчиви на болести и стрес. Позволява ни напълно да забравим всичките си тревоги за няколко ценни момента и да се съсредоточим само върху себе си. За две минути ще създадете толкова много ендорфини, които няма да получите дори след час интензивен спорт. 

 

Защо да започнете с моржуването?

Закаляването ви адаптира към студа. При редовно излагане на студ тялото произвежда кафява мазнина, която поддържа вътрешните органи топли. Благодарение на това сте защитени от студа както емоционално, така и физически. Като моржувате редовно, скоро ще откриете, че сте по-малко податливи на заболявания като настинки, сезонен грип или ангина, които се предават по-лесно в студено време при температури между 0 и 5°C. Но е важно да е редовно, с прекъсване, дори и кратко, адаптацията бързо се губи и трябва да започнете отново. 

Друга полза е психическата почивка. Днешното време се характеризира с това, че сме заобиколени от широк спектър интензивни усещания, постоянно правим или мислим за няколко неща едновременно и мозъкът ни няма време за почивка. При моржуването не мислим за нищо. Главата е празна и мозъкът получава така жадуваното спокойствие. За няколко минути сте само тук и сега. Може би това е и причината моржуването да се споменава като възможна профилактика, а понякога и като част от терапията на психичните заболявания. 

С течение на времето ще забележите, че сте по-устойчиви на стрес, по-упорити и търпеливи и започвате да понасяте много добре дискомфорта. А това означава да осъзнаете ситуацията от ежедневието си и да ангажирате сетивата си така, както правите в студената вода. 

   

 

Как да поддържаме имунната система

Имунитетът всъщност е "щит", който защитава здравето ни. Съвети за това как да не го отслабваме, а да го укрепваме, ви предлагаме в следващата статия.

>>> НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ <<<

 

Моржуването като начин на живот

Моржуването вероятно ще привлече първоначално тези, които са близо до природата, обичат изпитания и искат да усетят тяхната сила. 

Също така моржуването може да харесат минималистите. Това е хоби, което не изисква почти нищо, което вече нямате у дома, не струва почти никакво време или пари и не създава отпадъци. Не е необходимо да търсите кой да гледа децата, те със сигурност ще се справят с няколкото минути, през които сте във водата на брега и може би скоро ще се присъединят към вас. Накратко, нямате нужда от абсолютно нищо.

Друга специфична група са т.нар. "любители на дискомфорта". Хора, които обичат да излизат от зоната си на комфорт, защото това е единственият начин да бъдат щастливи в нормалната си зона на комфорт. 

В наши дни моржуването определено ще се хареса и на хора, които искат да бъдат модерни. Във Facebook те могат да се присъединят към някоя група, да споделят снимки и да се мотивират взаимно. 

Но със сигурност може да има много повече причини и аз вярвам, че всеки, който опита моржуване, дори и да не е природен тип, любител на дискомфорта или минималист, може много бързо да се влюби в него. 

 

     За автора

Катержина Балцарова

Катя е майка на две малки деца. След като излиза по майчинство заменя страстта си към алпинизма за бягане и напълно се влюбва в ултрамаратонските дистанции. Освен това тя е инструктор по катерене и обича да споделя своите преживявания в катеренето, туризъма, бягането и аутдор родителството.

 

 

Рискове

И моржуването крие своите рискове. Добре е да знаете за тях, защото могат да бъдат избегнати при правилна процедура. 

Ще се изложите на риск от настинка и впоследствие повишена чувствителност към сезонни заболявания, ако не сте достатъчно търпеливи, не дадете време на тялото си да се адаптира към студа и се изложите на студа по-дълго, отколкото тялото ви може да понесе. 

Когато се гмуркате в замръзнали води, можете да се порежете на леда. Но тъй като водата ви охлажда добре и обезболява порязаните места, вероятно ще разберете едва на брега. 

Ако имате сърдечни или съдови проблеми, непременно се консултирайте с вашия лекар. Потапянето в студена вода е шок за тялото и натоварването на сърцето е огромно. 

Практикувайте моржуване поне по двойки. Ако на един от вас му стане зле, колабира или претърпи сърдечен арест, вашият партньор ще ви издърпа на брега, ще ви помогне и ще извика Спешна помощ, ако е необходимо. 

Ако плувате, препоръчвам да си вземете буй. Той е прикрепен към кръста ви. Можете да си починете върху него, ако се случи най-лошото и загубите съзнание, вашият партньор веднага ще ви намери и ще ви премести на брега, където може да започне първа помощ. 

Плуването под леда е дисциплина от съвсем различно ниво, което е извън обхвата на нашата статия. Ако искате да се занимавате с това, намерете необходимата информация (!!!). Ако правите всичко правилно и сте достатъчно осигурени, тогава това също може да се направи безопасно. 

 

Какво може да е от полза: 

  • Кърпа - препоръчвам да избирате от компактните и бързосъхнещите. Подходящи са ако включите моржуването в редовната си ежедневна програма (пътувания, излети, пътувания до/от работа,...)

 

 

  • Сандали - страхотни за тези, които не се чувстват удобно да тичат с боси крака в снега. Често трябва да бягате няколко метра до водата. 

 

  • Зимна шапка - ако принадлежите към групата моржуващи, които се потапят с шапки, можете да избирате от всякакви материали, цветове и шарки. Но тук ще става дума главно за външния вид. 

 

  • Постелка - чудесен помощник, особено когато е мокро, кално или ви е неприятно да стоите боси. Постелката предпазва вашите вещи от намокряне или замърсяване и изолира краката ви от земята. 

 

  • Неопренови чорапи, обувки и ръкавици - пръстите на краката и ръцете са при моржуване понякога болезнени дори. Можете да ги предпазите с неопренови чорапи (обувки) или ръкавици, които ще ги затоплят и ще предпазят краката ви от нараняване. 

   

 

Как да запазите краката си топли

Когато пръстите на краката ви изстинат, е трудно да ги загреете отново. Привържениците на планинския туризъм знаят как изглежда пренебрегването на измръзнали пръсти.

>>> ПРОЧЕТЕТЕПОВЕЧЕ <<<

 

Как да започнете

Най-важният принцип е последователността. Най-добре е да започнете на края на лятото, когато се къпете в относително топла вода. Всичко, което трябва да направите, е да продължите. Само с постепенното захладняване да сте във водата за по-кратко време. 

Ако започвате през друг сезон, най-добре е да започнете под душа, където можете да коригирате температурата на водата. Започнете с хладка и след седмица постепенно опитвайте по-студена. Когато се почувствате готови, опитайте вода сред природата. 

С или без шапка? Опитайте и двете и вижте кое ви харесва повече. Аз лично не виждам никаква разлика. 

Колко пъти седмично? 3-5 пъти седмично е идеално. Трябва да дадете време на тялото да се регенерира и адаптира. Жените трябва да се откажат от моржуването в първите дни на менструацията. 

Колко време да издържите във вода? Започнете с половин минута, добавяйте още половин минута всяка седмица. Ще получите най-големи ползи за здравето с 3-4 минути потапяне, по-дълъг престой вече няма големи ползи за здравето. Но ако ви носи радост, не се колебайте да удължите престоя си още. Максималното безопасно време за престой в ледена вода е 22 минути. Но толкова, разбира се, ще можете да напрвите чак след няколко месеца редовни тренировки. 

 

Как да се подготвите за влизане. Успокойте се, направете няколко вдишвания, концентрирайте се и приемете, че известно време ще ви е студено. С пълно отдаване и спокойствие влезте и се потопете. Във водата се съсредоточете само върху себе си, дишайте и усетете как първоначалното неприятно усещане започва да изчезва след 20-30 секунди. 

След моржуването се загрейте с движение. Общо казано, трябва да се движите толкова дълго, колкото сте били във водата. Освен това имайте под ръка нещо за хапване и пиене. Чаят ще ви стопли добре и ще възстановите загубената енергия с храната, казват, че една минута прекарана във вода под 4 градуса струва на тялото 400 kcal. 

Закаляването е по-полезно, ако се прави сутрин. Но ако не е подходящо заради ежедневни задължения, няма проблем. Ако сериозно мислите за моржуване, трябва да го включите в ежедневието си така, че неговата организация да ви създава възможно най-малко грижи. Ако успеете да го направите на път за вкъщи след работа или когато децата са на уроци, още по-добре. Не правете живота си по-сложен от необходимото. 

 

Полезни линкове

 

Автор: Катержина Балцарова

Източници: архив на автора, unsplash.com, pixabay.com

Geocashing: Търсене на съкровища сред природата и в града

Съвети

Някога събирали ли сте кешове? Ако не и искате да опитате, тази статия е точно за вас.

Как да изберем алпийски ски за страхотни преживявания на открито?

Съвети

Запалили сте се по ски алпинизма и мислите за закупуване на оборудване? Тогава сме подготвили тази статия специално за вас.

Как да използвам компас? Ръководство за аутдор ентусиасти

Съвети

Как никога да не се изгубим сред природата? Прочетете нашата статия, за да научите как да използвате компас.

Избираме за вас

9,99 лв. (20.02 %) 7,99 лв.

Сравни

11,99 лв. (8.34 %) от 10,99 лв.

Сравни

6,99 лв. (14.31 %) от 5,99 лв.

Сравни

Охлаждаща хавлия Zulu Cool Towel

6,99 лв.

Сравни

23,99 лв. (20.84 %) 18,99 лв.

Сравни

18,99 лв. (26.33 %) 13,99 лв.

Сравни

11,99 лв. (8.34 %) 10,99 лв.

Сравни