Преминаване към продуктови категории Премини към количката Преминаване към навигация

Не се интересувам от отстъпки и промоции, искам да скрия лентата.

Как да изберем яке за студено време

Как да изберем яке за зимата или за хладното есенно време? Ще намерите отговора в нашата статия.


Съдържание

Напоследък пазарът на облекло за дейности на открито се движи от тенденцията за минимизиране. Колкото по-леко и удобно за опаковане, толкова по-добре. Яке с тегло под 90 г и размер на топка за голф, когато е опаковано, не е изключение. Минимализмът обаче не играе толкова голяма роля при зимните забавления и есенните разходки, колкото при дългите преходи или изкачванията, където всеки грам е от значение.

По-интересен за нас е стремежът към естествени и по-екологични или директно възобновяеми източници на материали.

В офертата на повечето от по-добрите производители можете да видите пух като все още ненадминат изолатор, бамбукови влакна или вълна.


Кликнете върху изображението, за да видите нашето предложение на мембранни якета. 

 

Какво трябва да бъде идеалното яке както за зимни дейности, така и за хладната есен?

Основното нещо е удобството. Не е необходимо да имате много скъпо яке  за да се чувствате добре в него и да ви осигурява желания комфорт. Първите въпроси, които трябва да си зададете, са: за кого е предназначено якето, за каква дейност ще се използва, колко често ще се използва и какво очаквате от него.

Първите въпроси, които трябва да си зададете, са: за кого е предназначено якето, за каква дейност ще се използва, колко често ще се използва и какво очаквате от него.

Наскоро реших подобен проблем. В крайна сметка избрах най-универсалния вариант в момента. Нито финансовите ми възможности, нито размерът на гардероба ми позволяват да си взема различно яке за всяка от планираните дейности, затова избрах мембранно яке без изолационен материал, с подвижен колан за сняг, сгъваема качулка, интегрирани ръкави и проветрение под мишниците.

Благодарение на това имам яке, което мога да използвам, макар и с известни ограничения, на пистите, на бялата пътека, за туризъм и за ежедневно носене при неблагоприятни метеорологични условия.

 

Има ли якето воден стълб?

На първо място трябва да изясним какво представлява водният стълб и защо трябва да знаем тази стойност.

Много опростено казано, водният стълб определя колко висок воден стълб може да издържи даден материал при лабораторни условия, преди да протече. Обикновено тя се дава в милиметри.

Очевидно е, че в реални условия материалът ще се държи по малко по-различен начин, но едно просто правило гласи: Ако искате яке за каране на ски и не падате често, 3000 мм воден стълб са достатъчни; ако карате сноуборд или падате по-често, задължително изберете яке с поне 5000 мм воден стълб. За есенни разходки 5000 мм би трябвало да са достатъчни, но ако искате да сте защитени от силен или продължителен дъжд, вземете си качествено мембранно яке (10 000 мм и повече) или за предпочитане дъждобран.

Дори високият воден стълб няма да ви гарантира, че няма да се намокрите като мишка. Важно е също така да има шевове, ципове и вентилация. Да не забравяме и правилното наслояване на дрехите.

 

Как стои въпросът с наслояването?

Важното е да запомните, че без правилно наслояване на дрехите дори най-доброто яке ще бъде безполезно. Тук става дума за т.нар. луков ефект, т.е. за наслояване на отделни слоеве дрехи (имаме 3 основни), за да се постигне желаният комфорт.

Всичко започва с правилно избран:

Имате много възможности за комбиниране на дрехи, но забравете за памучните тениски, фланелките и други подобни. При наслояване трябва да избирате текстил, който попива малко, съхне бързо и добре отвежда влагата навън.

 

Дебело или тънко ?

Ако спазвате правилните принципи на наслояване, няма значение дали ще си вземете яке с изолация, или ще изберете тънко яке и ще носите под него поларен суитчър или софтшел яке. Лично аз обаче съм привърженик на използването на няколко по-тънки слоя. Това ви дава по-голяма гъвкавост на дрехите, които използвате, и повече възможности за разнообразяване на пластовете.

Нека обясня с пример:

Можете да вземете разбира се прилично изолирано яке по време на пътуване, но през деня то става по-топло поради вашата активност, така че решавате да го свалите. Да, но отдолу имаш само тънък суитчър от микрофибър. Изведнъж топлината става студена. Нищо междинно.

От друга страна, ако вземете леко яке на поход и облечете тънък пуловер от микрофибър, а отдолу - софтшел или пухено яке, когато времето се затопли, можете да сложите пуловера или якето и да запазите достатъчен топлинен комфорт.

 

Яке с пух или защо пухът  се завръща?

Много хора отхвърлят пуха , но истината е, че на пазара няма по-добър изолационен материал. Но има и високоефективни синтетични пълнители. Най-известният и може би  най-качествен е Primaloft.

Предимството на Primaloft е много ниската абсорбция на вода и минималната промяна на параметрите при влажни условия. Това е и причината за известно време пухът да е в упадък. Това се дължи на факта, че с течение на времето пухът губи естественото си водоотблъскване, слепва се и намалява способността си да свързва въздуха, т.е. да изолира.

Пухът работи отлично в сухите и мразовити условия на високите планини, тундрата и тайгата, но влагата винаги е била проблем в нашите географски ширини. Този проблем обаче е решен от фирми, специализирани в производството на пух и тяхната поддръжка.

Магията се крие в подходящата обработка на перата преди самото им влагане в продукта и в правилната им поддръжка. Днес съществуват специални импрегниращи средства, които правят якето ви устойчиво дори на най-силната влага.
Например по време на световното изложение OutDoor във Фридрихсхафен, Германия, на публиката беше представен продукт на Nikwax, който толкова значително намалява мокренето и абсорбцията на пуха, че те можеха да си позволят презентация, на която импрегниран спален чувал с пух и човек в него плуваше по водата в езерото пред входа. Преди това беше немислимо.


Кликнете върху изображението, за да разгледате нашата гама от пухени якета. 

 

Как да поддържате яке?

Винаги стои и въпросът как да се поддържат якетата . Трябва ли да се перат или не и колко често? Можем ли да ги перем в пералнята? Могат ли да се поставят в сушилнята? Кога и как да се импрегнират?

Съществуват много различни материали и затова подходът към поддръжката винаги трябва да бъде индивидуален. Въпреки това може да се посочи едно просто правило: Ако следвате символите на етикета, който е зашит на всяко яке (обикновено от вътрешната страна), няма да сгрешите. Но ако не сте сигурни, занесете якето на пералня  и сте готови. Те вече ще знаят как да го направят.

Ако перете якето си у дома, забравете за обикновените перилни препарати и омекотители. Те могат необратимо да повредят функционалните материали. Лично аз препоръчвам да отидете в някой магазин за спортни облекла и да си купите течен перилен препарат, предназначен за пране на технически дрехи. Можете да посегнете както към продукти с общо предназначение, така и към тясно специализирани продукти (за пух, флийс, софтшел и др.).

Не е необходимо да перете якето твърде често, но не се притеснявайте, ако го перете 2 или 3 пъти годишно, то ще оцелее невредимо. И докато някои производители забраняват използването на сушилня,фирма Gore директно препоръчва поставянето на якета с мембрани Gore-Tex  в сушилни, тъй като това възстановява тяхната функционалност. Тук отново важи препоръката - следвайте етикетите на производителя.


Кликнете върху изображението, за да видите нашата гама от продукти за поддръжка и пране на дрехи. 

 

Може ли импрегнацията да постигне същия ефект като по-качествените непромокаеми материали?

Изпирането почиства якето от мръсотия, но за да възвърне първоначалните си свойства, е необходимо да се приложи т.нар. импрегниране. Въпреки че никога няма да постигнете 100% възстановяване на първоначалното ниво на работа, ще подобрите значително функционалността, ще удължите живота и ще подобрите допълнително поддръжката на якето си. Не забравяйте обаче, че това не е постоянно подобрение и трябва да се подновява постоянно.

Импрегнацията   е предимно под формата на спрей или намокряне. Те се добавят към цикъла на пране вместо омекотител за тъкани и имат повърхностен ефект. Импрегнирането със спрей се прилага върху външния материал на якето и препоръчвам да се използва върху областите, които са най-натоварени. Обикновено това са областите на раменете или откритите шевове и ципове.

 

Полезни линкове

Автор: Вит Хрушка

Източник: nikwax.cz, czechou t.cz, pinguin cz.cz

Как да изберем правилния размер спортен сутиен

Съвети

Как да изберем спортен сутиен, за да си осигурим максимален комфорт? В тази статия ще ви посъветваме за правилния избор на размер и перфектното прилягане на сутиена.

Как да изберем челник

Съвети

Не сте сигурни как да изберете правилния челник? Трябва да се ориентирате колко лумена има, обхват и други параметри на челника? Ще ви посъветваме как да го направите.

Как да перете и да се грижите за раницата

Съвети

Раницата е супер помощник. При пътувания тя ще улесни работата ви, а при други качествената раница е дори необходимост. Ако сте си направили труда да я изберете внимателно, вероятно очаквате тя да ви служи перфектно дълги години. Знаете ли как да се грижите за нея?

Избираме за вас

483,06 лв. (38.93 %) от 294,99 лв.

Сравни

600,00 лв. (53 %) 281,99 лв.

Сравни

771,00 лв. (39.82 %) от 463,99 лв.

Сравни

480,00 лв. (10.42 %) 429,99 лв.

Сравни

812,00 лв. (19.21 %) от 655,99 лв.

Сравни

Дамско софтшел яке Kilpi Sonna

300,00 лв. (50.67 %) 147,99 лв.

Сравни

760,00 лв. (14.08 %) 652,99 лв.

Сравни

760,00 лв. (10 %) от 683,99 лв.

Сравни