Geocashing: Търсене на съкровища сред природата и в града
Съвети
Някога събирали ли сте кешове? Ако не и искате да опитате, тази статия е точно за вас.
Кондензацията е естествено физическо явление, което може да бъде избегнато дори при къмпингуване. Как да премахнете количеството конденз и вода, която се просмуква през шевовете? Разберете от нашата статия.
Познато е на всички ни. Независимо дали имаме туристически палатки, или ултралеки експедиционни палатки. Сутрешните капчици кондензирана вода измъчват дори след нощ под брезента. Имаме няколко съвета за вас, как да елиминирате количеството конденз и вода, проникваща през шевовете.
Защото тези два проблема са най-честите причини за мократа екипировка в палатката на сутринта. Кондензът в палатките е напълно естествено явление и ако познавате принципа му, лесно можете да повлияете на количеството кондензирана пара. Но водата може да попадне в палатката и по други начини. Тесните места на повечето палатки и брезенти са шевовете, местата около примките, велкрото или гумените ленти. Ще ви посъветваме как да запечатате добре тези места.
Кондензацията е напълно естествено физическо явление. В общи линии идеята е, че във въздуха има определено количество влага, която се разпада на малки капчици, когато срещне по-студена повърхност. И тогава те могат бавно да капят върху спалните чували и другата екипировка в палатката.
Температурата, при която парата започва да се утаява, се нарича точка на оросяване. Колкото повече пара има във въздуха, толкова по-висока е температурата на точката на оросяване. Това е температурата, която е необходима на парата, за да се превърне в капки вода. С други думи. Има ли много влага във въздуха в палатката, а навън е студена нощ? Тогава парата по стените на палатката просто кондензира. От решаващо значение е каква влажност ще има в палатката.
По принцип има няколко неща, които влияят на това колко пара ще се разсея в палатката през нощта. Някои от тях се дължат на природата, други - на избора на място за нощувка и на нашето поведение. Ние самите отделяме част от влагата във въздуха. Как? Като дишаме.
Опитни пътешественици са написали десет съвета за намаляване на конденза по стените на вашата палатка. Понякога малките неща могат да имат изненадващо голямо въздействие.
Кондензация в палатката се появява дори при хубаво време. Но ситуацията може да стане много по-сложна, ако времето не е благоприятно или ако спим на палатка в мразовито време.
Когато вали, естествено, влажността на въздуха е много по-висока. Поради това вероятността от кондензация на вода по стените на палатката се увеличава значително. Какво можете да направите?
При мразовито време кондензът, който се просмуква в спалния чувал, може да представлява опасност за здравето. Поради това е необходимо да се осигури достатъчен въздушен поток, който да позволява на влагата да се отделя.
Изборът на материал може да повлияе и на това колко мокър ще бъде спалният ви чувал след мразовита нощ. Пухеният спален чувал е лек, но пухът е склонен да абсорбира влагата. Алтернатива са кухите влакна, които са по-устойчиви на вода. Те обаче са и по-обемисти и значително по-тежки. Интересно решение е микрофибър, който е по-лек от кухите влакна и ще издържи добре дори при трудни условия.
Кондензацията на пара не е единствената причина за мокро оборудване в палатката. Друг проблем, който може да ви затрудни по време на пътуване, са шевовете на тропикото или брезента.
Повечето производители коригират шевовете на палатката така, че водата да не може да проникне лесно. Шевовете обикновено са скрити. Освен това могат да бъдат облепени със специална лента или да бъдат снабдени с покритие, което да запуши и най-малките дупки.
С течение на времето обаче лентата може да започне да се отлепва и покритието да се износи. Освен това, ако пътувате в трудни условия, е добре сами да залепите или уплътните шевовете. За целта има специални ленти и лепила. Съществуват и инструкции, с които можете сами да си направите лепило за промазка. Ние пробвахме .
От съществено значение е да знаете от какви материали е направена палатката и какво е използвано за импрегниране, покритие или лепене на шевове. Неправилната комбинация от материали и покритие (лента) може да влоши функционалността на палатката. Препоръчваме ви също така да разгледате какви са шевовете на палатката. Обикновено простите шевове, които свързват двете части на палатката, могат лесно да бъдат подлепени. По-сложните шевове трябва да бъдат уплътнени.
По-просто казано, ако върху палатката или шевовете е използвано силиконово покритие, трябва да се използва лепило на силиконова основа. Това се отнася и за палатките от силиконов найлон.
Тяхното тропико е изработено от материал на найлонова основа, в която всяко влакно е буквално обвито в силикон. Благодарение на това тъканта не попива и е подходяща за много тежки условия. Тези шевове не могат да бъдат подлепени при производството. Идеалното запечатване се осигурява от специална сърцевина, която абсорбира малко количество влага, увеличава обема си и по този начин затваря шева.
Дори и в тези технически усъвършенствани шевове обаче може да има малки места, през които да капе вода. В този случай е препоръчително да се използва покритие на силиконова основа.
Когато е използвано полиуретаново покритие, отново трябва да се използва лепило на полиуретанова основа. Друг вариант е съединения без покритие да подлепите с лента.
Използвани материали |
|
Допълнителна корекция/поправка на шева |
Полиестер + вътрешно полиуретаново покритие (PU ) без допълнителна техническа обработка + фабрично подлепени шевове |
Най-разпространеният вариант на тропико. |
Шевовете могат да се подлепят със силиконова лента. |
Найлон + вътрешна полиуретанова промазка без допълнителна техническа обработка + фабрично подлепени шевове |
Най-разпространеният вариант за подови настилки. |
Шевовете могат да бъдат подлепени с лента. |
Полиестер + външно силиконово покритие + вътрешна полиуретанова промазка без допълнителна техническа обработка + фабрично подлепени шевове |
Често срещан вариант на тропико при по-скъпите палатки. |
Шевовете могат да бъдат подлепени с лента. |
Найлон + външно и вътрешно силиконово покритие + RipStop (или по-рядко срещаната комбинация полиестер + външно силиконово покритие + вътрешна PU промазка + RipStop) |
Технологично най-напредналият вариант на тропико. Допълнителна рипстоп (предпазваща от разкъсване) обработка на палатките в по-висока ценова категория. Шевовете са шити със специална сърцевина и не се подлепват при производството. |
Шевовете не могат да бъдат подлепени. Въпреки това могат да се запечатат с покритие на силиконова основа. |
Използвани материали |
ЗА |
ПРОТИВ |
Полиестер + вътрешна полиуретанова промазка (PU) без допълнителна техническа обработка + фабрично подлепени шевове |
Средна продължителност на живот, ниска цена, отлична дишаемост. |
По-голямо тегло на материала и висока абсорбция на вода. |
|
Висока якост и механична устойчивост. |
|
Полиестер + външно силиконово покритие + вътрешна полиуретанова промазка без допълнителна техническа обработка + фабрично подлепени шевове |
Удължена устойчивост срещу UV лъчение. |
По-висока цена, но продуктът издържа по-дълго. |
Найлон + външно и вътрешно силиконово покритие + Ripstop (или по-рядко срещаната комбинация полиестер + външно силиконово покритие + вътрешна PU промазка + Ripstop) |
Висока UV защита, не абсорбира и не диша. |
Висока цена и невъзможност за подлепване на шевовете. |
В интернет можете да намерите няколко ръководства за това как да си направите сами лепило на силиконова основа за покриване на шевове. Основата е санитарен силикон и бял спирт. Смесете двете вещества в съотношение 1:2 в съд. Внимание, необходимо е да се разбърква много и редовно. Това лепило или покритие, ако предпочитате, работи много добре. Но може да се използва само на палатки с двустранна силиконизация.
Ако искате да запечатате добре шевовете, трябва да спазвате няколко основни правила. Те ще ви помогнат да се уверите, че покритието се впива във всички необходими пролуки.
Не забравяйте, че след като сте направили собствени корекции на палатката, закърпвайки или залепвайки шевовете, няма да са валидни всички правила на гаранцията. Затова, преди да започнете да променяте палатката си, се уверете, че тя наистина ви устройва във всяко отношение. Очевидните дефекти, разбира се, обикновено покрива рекламация.
Автор: Луция Кручкова
Източници: pixabay.com, unsplash.com, архив 4camping
Съвети
Някога събирали ли сте кешове? Ако не и искате да опитате, тази статия е точно за вас.
Съвети
Запалили сте се по ски алпинизма и мислите за закупуване на оборудване? Тогава сме подготвили тази статия специално за вас.
Съвети
Как никога да не се изгубим сред природата? Прочетете нашата статия, за да научите как да използвате компас.
237,99 лв.
(0.42 %)
236,99 лв.
163,99 лв.
(0.61 %)
162,99 лв.
222,99 лв.
(0.45 %)
221,99 лв.
1 002,99 лв.
(5.68 %)
945,99 лв.
308,99 лв.
148,99 лв.
(14.77 %)
126,99 лв.
625,99 лв.
251,99 лв.