12 изпитани съвета как да опаковате багажа за самолет
Съдържание |
Увод
Нискотарифните авиокомпании предлагат билети на все по-достъпни цени. Екскурзиите за няколко дни до европейски градове стават все по-популярни. В цената обаче е включен само ръчният багаж, който ще вземете с вас на борда на самолета. За чекиран багаж, който изпращате в трюма на самолета, се доплащат суми, които понякога дори надвишават самата цена на билета. Затова е от съществено значение правилно да подредите ръчния багаж.
Ръчният багаж всъщност може да замести напълно големия куфар. Ще спестите пари за билет, но също така и време при чекиране и вземане на багажа. Няма риск багажа ви да бъде изгубен при прекачване. Бъдете подготвени за възможността чекираният багаж да се окаже изгубен и вземете с вас дрехи за един ден и основни хигиенни средства в ръчния багаж. За всеки случай.
При избор и опаковане имайте предвид няколко важни аспекта:
- размери на ръчния багаж,
- типове чанти (не всяка е подходяща за всички условия и ситуации),
- ограничения за сигурност във въздушния транспорт,
- неща, които непременно трябва да опаковате.
Размери на ръчния багаж
Щеше да е добре, ако съществуваха прости и единни правила за ръчния багаж, неговите размери и брой. Но това не е така. Всяка авиокомпания признава различен максимален размер за ръчен багаж. Ако пътувате с Qatar Airways, същият багаж може да не премине през WizzAir. Обикновено е така, че този багаж трябва да се побере под седалката пред вас. Прецизните размери на избрани авиокомпании сме събрали в таблица.
Въпреки че всяка авиокомпания има различни параметри за ръчния багаж, ние открихме за вас оптималния максимален размер, който признават почти всички! Стандартният размер на ръчния багаж, посочен от Международната асоциация на въздушните превозвачи - организацията IATA (International Air Transport Association), е 56 × 45 × 25 см. Това отговаря на обем до 63 литра. Такива универсални пътни чанти можете да намерите в нашето предложение за ръчен багаж.
Примери за размери на ръчния багаж от някои превозвачи (таблицата е създадена през ноември 2023, данните може да са се променили и е препоръчително да ги проверите при превозвача):
Авиокомпания |
Тегло и размери на ръчния багаж |
Бележки |
България Еър | Макс. 10 кг и 55х40х23 см |
За икономична класа е включена и лична вещ (чанта) с размер 40x30x15см, общо тегло на багажа до 12 кг. Линк към уебсайта на авиокомпанията с правила за ръчен багаж. |
Easy Jet | Макс. 15 кг и 45x36x20см |
Дамска чанта / лаптоп трябва да са включени в този багаж. Линк към уебсайта на авиокомпанията с правила за ръчен багаж. |
Emirates | Макс. 7 кг и 55 x 38 x 22 см |
Това ограничение важи за категорията Economy Class. В Premium Economy лимитът е 10 кг на багаж. Линк към уебсайта на авиокомпанията с правила за ръчен багаж. |
Qarar Airways | Макс. 7 кг и 50 x 37 x 25 см |
Освен посочения багаж, е възможно да вземете на борда също личен багаж - една дамска чанта или една малка куфарче, едно палто, дъждобран. Линк към уебсайта на авиокомпанията с правила за ръчен багаж. |
RyanAir | 40 x 20 x 25 см - т.нар. личен багаж | Линк към уебсайта на авиокомпанията с правила за ръчен багаж. |
WizzAir | Макс. 10 кг и 55 x 40 x 23 см |
С услугата Wizz Priority е възможно да вземете на борда допълнителен багаж. Но той трябва да се побере в пространството над главата. Линк към уебсайта на авиокомпанията с правила за ръчен багаж.
|
WizzAir | Макс. 10 кг и 40 x 30 x 20 см |
Като ръчен багаж с вас може да пътува чанта за лаптоп, дамска чанта или малка раница. Но трябва да се побере под седалката. Посоченият размер не включва колелца. Линк към уебсайта на авиокомпанията с правила за ръчен багаж. |
Пътуването само с ръчен багаж има няколко предимства. Ще избегнете риска от евентуална загуба или повреда на чекирания багаж и спестявате време, което бихте загубили в очакване на чекиране и вземане на багажа.
Опит на пътешественици с измерването на куфари: Практика
Превозвачът обикновено не проверява размера на ръчния багаж на всички пътници. Неговите служители преминават покрай пътниците и избират кои чанти може да са с размери над позволеното. Ако ви хванат, че се опитвате да пренесете по-голям или по-тежък багаж, ще се наложи да го чекирате в последния момент. Доплащането не е въпрос на дребни. Затова бъдете наистина внимателни относно размерите. Практиката на някои пътешественици показва, че дори багаж с 5 сантиметра по-голям може да бъде поставен в подготвените измервателни уреди.
Съвет: За всеки случай, вземете със себе си етикет, който можете бързо да прикрепите към багажа.
Размери на регистрирания багаж
При чартърни полети (екскурзии с туристическа агенция) обикновено в цената на билета е включен и регистриран багаж. За него максималният размер се посочва като сума от всички три страни на куфара. Най-често е 158 см, но понякога достига до 250 см. Това е теоретично до 1 152 литров регистриран багаж. Ако багажът ви не изглежда явно огромен, вероятно никой няма да проверява този параметър. Винаги обаче се проверява теглото на регистрирания багаж. Лимитът ще намерите на билета си.
-
-
- Ако е посочено ограничение от 20 кг, тогава са позволени няколко багажа с общо ограничение от 20 килограма.
- Ако е посочено 1 бр / 20 кг, тогава можете да превозвате само един багаж с това максимално тегло. За надвишаване на лимита, разбира се, се доплаща.
-
Въпреки че регистрираният багаж винаги се претегля веднага на гишето, в практиката малки отклонения от около 10 % не се разглеждат.
Типове чанти за ръчен багаж
Чанта, чанта за лаптоп, раница, куфар на колела? Ръчният багаж може да изглежда по различен начин. Вземете под внимание къде ще пътувате и как ще прекарвате повечето от дните си. Ако носите всички неща само в ръчния си багаж, той ще бъде с вас почти през целия ден по време на пътуването. Затова най-подходяща е удобна туристическа раница.
Меките раници имат още едно предимство. В случай на проверка на размерите раницата може да се свие. Напълненият куфар с твърда чрупка не може.
Ръчен багаж можете да намерите и за големи суми. Обикновено обаче цената варира около 250 лв. Освен това зависи от тяхното оборудване, материали и различни функции. Цените могат да достигнат и до 500 лв.

В крайна сметка ръчният багаж изобщо не е нужно да е малък и понякога може да побере неща за едноседмична ваканция..
Има много варианти на чанти за ръчен багаж и подобрения, за щастие:
-
-
-
- раници с размери на ръчен багаж,
- раница с удобна система за гърба за трекинг,
- куфари с черупкова или текстилна конструкция за ръчен багаж,
- раници с телескопична дръжка и колела,
- куфари със защитен джоб срещу злоупотреба с RFID,
- раници с отваряща се гръб, като при куфарите, за да имате преглед на съхранените вещи веднага след отваряне,
- раници с горна катарама/велкро за прикрепване на яке, пуловер,
- водоустойчиви вело чанти, които при нужда можете да превърнете в раница. В дестинацията можете да наемете велосипед и да прикрепите дисагите към него удобно.
-
-
Внимавайте с раниците. Ако раницата има изваждащи се метални опори, не можете да я вземете на борда на самолета. За допустими чанти за ръчен багаж разгледайте в нашия уебсайт.
Ограничения или какво не може да се вземе на борда
Всяко летище може да има малко различни правила. Затова ги проверявайте предварително. Правилата на летище София включително най-често задаваните въпроси можете да намерите на уебсайта.
Течности и храна
Класическо и общоизвестно ограничение представляват течностите. Всякакви течности може да пренасяте само в бутилки с максимален обем 100 мл. Всички бутилки трябва да бъдат заедно в прозрачен, затварящ се контейнер с максимален обем 1 литър. Общо можете да носите на борда 10 бутилки с обем 100 милилитра.
Ако носите течности закупени от магазин, проверете дали на опаковката е посочен обемът. Ако не е, охраната няма как да потвърди обема и предметът ще бъде конфискуван без компенсация.
За течности се считат:
-
-
- напитки,
- паста за зъби, вода за уста,
- парфюми,
- грим, кремове, лосиони за тяло,
- шампоани, балсами, душ гелове,
- пяна за бръснене, дезодоранти,
- спирали за мигли, лак за нокти,
- спрей, ако не е под налягане.
-
Сред изключенията, към които не се отнася това правило, са:
-
-
- лекарства,
- храна за бебета,
- специализирана храна при различни заболявания,
- продукти от безмитните магазини, ако имате касова бележка.
-
Алкохолът също не е изрично забранен в ръчния багаж. Течности със съдържание на алкохол до 70 % можете да вземете на борда на самолета, ако са в затворен съд с обем до 100 мл. В регистрирания багаж можете да пренасяте 5 литра. Покупки от безмитните магазини и с касова бележка можете да вземете на борда в по-голямо количество.
На борда можете да вземете и храна. Тя не попада сред забранените предмети. Разрешени са готови продукти за директна консумация, месни изделия, сирена, колбаси, сандвичи и багети.
На борда на самолета можете да вземете и цигари. По време на полета обаче не можете да ги използвате. Вейп устройства и електронни цигари не могат да бъдат в регистрирания багаж, те трябва да бъдат с вас в самолета. Никотиновите течности трябва да отговарят на правилото за максимум 100 мл на една бутилка. И трябва да бъдат в затварящ се и прозрачен плик. Трябва да носите и батерии.

Отидете на познавателен уикенд в Европа. Освен билета, няма да ви трябва много повече. Всичко удобно ще се побере в куфара директно на борда.
Оръжия и остри предмети
На борда не се разрешава носенето на остри и потенциално опасни предмети. Забравете за:
-
-
- ножове, самобръсначки, ножички,
- огнестрелни оръжия,
- взривни вещества,
- токсични вещества,
- турбо запалки, кибрит, пълнители за запалки,
- електрошокови пистолети, лютиви спрейове,
- рибарски въдици,
- бейзболни бухалки, ракети,
- кънки.
-
В този списък влизат и играчки, които изглеждат като посочените оръжия. Леко спорни са ножичките. Идеалните ножички са тези за деца със заоблен връх. Обикновено минават само малки ножички за нокти и еднократни самобръсначки.
Обикновено можете да вземете на борда и сгъваем чадър. Разрешени са едни кибритени клечки или малка запалка на човек, ако я носите със себе си.
Електроника
Можете да вземете електронни устройства на борда, но трябва да се уверите, че са изключени или настроени на самолетен режим. Може да мине и преса за коса.
Зареждащата банка в ръчния багаж е разрешена. Не трябва да се пренася в регистрирания багаж заради по-високия риск от запалване. Предполага се, че на борда на самолета проблемът ще бъде бързо решен. Мощността на батерията на борда не трябва да надвишава 100 Wh - т.е. 27 000 mAh.
Как да стегнете багажа за самолет за удължен уикенд
Ако ръчният багаж е единственото нещо, което вземате за пътуването си, много е важно какво ще сложите в него. Тук не важи принципът: „Ще добавя още един панталон, ако реша да изляза вечер, и може би тази риза.“ Ограничени сте от към място и тежест.

Описание: Дори чантите за ръчен багаж могат да изглеждат стилно.
Накратко, опаковането на нещата в ръчния багаж е трудна задача и изисква пълна концентрация. Събирайте всички вещи на едно място и редовно проверявайте какво взимате. Така ще имате ясна представа за количеството.
Разгледайте тези практични съвети, потвърдени от пътешественици:
- Проверете прогнозата за времето. Първо, сложете нещата, които бихте искали да вземете със себе си на вашата дестинация, на една купчина. В зависимост от времето ги премахвайте постепенно.
- Избирайте бързосъхнещи и по-леки дрехи. Мерино топ с дълги ръкави ще ви топли повече от памук. Функционалните синтетични тениски са по-леки от памучните.
- Отделете отделно дрехите, които ще носите по време на полета.
- Ще намалите тежестта на ръчния багаж, ако част от дрехите сложите директно върху себе си. Човешки разбира се. Доведен до крайност, този съвет може да изглежда забавен, но вероятно е по-забавен за спътниците. Облечете яке, лекия суитшърт за пътуване сложете в куфара вместо якето.
- На борда на самолета обикновено е по-хладно. Дори при пътуване към топли дестинации, пътувайте със затворени обувки и суитшърт.
- Използвайте джобовете на якета или суитшърти и сложете в тях, например, чорапи.
- Използвайте всяко свободно място в раницата или куфара. Мъртво пространство може да има в обувките. В техните върхове можете да сложите чорапи.
- Не носете лекарствата в оригиналните опаковки. Достатъчно е само едно блистерче.
- Нов душ гел в обемна бутилка прелейте в малка бутилка. Най-вероятно не се нуждаете дори от максимално разрешеното количество 100 мл. Ако е необходимо, купете си опаковка за пътуване. Избирайте я в комбинация с шампоан. Използвайте я също като сапун.
- При пътуване с лека раница опитайте да пропуснете хавлията. Ако имате резервация в хотел или през AirBnB, баните обикновено са оборудвани с хавлии. Ако все пак вземете хавлия, изберете бързосъхнеща версия с по-малки размери, вместо хавлия с големи размери.
- Оставете настрана идеята, че всичко трябва да носите от дома. Помислете за варианта да си купите необходимите неща, когато стигнете до дестинацията. Обикновено е така, че по време на почивка всъщност можем да се справим с малко.
- При проверката можете да пренесете и празна бутилка. След проверката можете да напълните бутилката с питейна вода. Съществуват бутилки, които могат да бъдат навивани и различно огъвани. Те заемат минимално място. Например, Salomon Soft Flask, Pinguin Soft Bottle, Platypus DuoLock SoftBottle.
Документите сложете в джоб, който ще бъде лесно достъпен. Или ги носете направо в ръка, на летището ще ги подавате често, така че да не ги търсите излишно.

Опаковането на ръчния багаж е малко като тетрис.
Какво да сложите в багажа за топли дестинации
Вдъхновете се от нашия списък какво да опаковате в ръчния багаж, за да не се налага да носите допълнителен регистриран куфар.
- Паспорт, лична карта и шофьорска книжка,
- Пари, кредитни карти,
- Документ за медицинска осигуровка,
- Лекарства, които редовно приемате и някои за възможни заболявания (например Парацетамол, Ибупрофен, спрей за нос, за болки в гърлото),
- Нещо малко за хапване в самолета или за първите моменти в новата дестинация,
- Електроника: мобилен телефон, зарядни устройства, слушалки, зареждаща банка, компютър (ако планирате работа), четец за книги, адаптер,
- Необходимата козметика с течности до 100 мл: душ гел и шампоан 2в1, който можете да използвате и като сапун, паста за зъби, четка за зъби, парфюм и дезодорант, слънцезащитен крем,
- Очила, контактни лещи, разтвор за лещи,
- Хартиени носни кърпички,
- Малка бързосъхнеща кърпа,
- Други козметични продукти, които си струва да обмислите, но можете да се справите и без тях: самобръсначка, гребен, спирала, тоалетно мляко, пила за нокти, дамски хигиенни продукти,
- Бельо,
- Чорапи,
- Пижама, но можете да се справите и без нея,
- Бански,
- Сандали или джапанки,
- Къси панталони,
- Тениски с къс ръкав или риза,
- Рокля или пола.
Помислете дали ще ви е нужно още нещо:
-
-
- антибактериални кърпички или гел за ръце,
- репелент,
- челник,
- комплект за шиене,
- цифров фотоапарат,
- слънчеви очила,
- химикал и хартия за бележки,
- шапка или шал,
- панталон със свалящи се крачоли,
- леко яке или пончо,
- мултифункционален нож.
-
Прегледайте целия списък още веднъж и внимателно обмислете подготвените неща. Коригирайте броя на дрехите според нуждите и се опитайте да ги намалите колкото се може повече. Обикновено носим твърде много неща на пътуванията и повечето от тях дори не използваме. Не забравяйте най-важното: документи за пътуване (в ЕС лична карта, в противен случай паспорт) и самолетни билети.
Полезни линкове
Автор: Алена Боухалова
Източници: архив на 4camping, pixabay.com, unsplash.com